SKRIVBORDSUPPSATS, 4 delar, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft.

Gustaviansk stil. Gallerkanter på kulfötter. Ett par ljusstakar, 063, höjd 19 cm. Bläckhorn, dekor av mytologiska djur, höjd 11 cm. Tändstickshållare, höjd 13 cm. Pennställ, längd 23 cm.

Bruksslitage. Tändstickshållare med buckla. Bläckhorn av glas saknas.

Utropspris
3 000 SEK