DIVERSE RESEBÖCKER, 3 st, 1800/1900-tal.

"Turkiet i våra dagar. Bilder och skildringar från alla delar af det Osmaniska riket" Fr von Hellwald och L C Beck, Bergengrens bokhandel, Stockholm 1878.
"Iconography of Tibetan Lamaism", Antoinette K. Gordon, Charles E. Tuttle Publishing.
"La pendule française". Documentation recueillie auprès de nos penduliers par. Fasc. IV, Consulat, Napoléon 1er, Louis XVIII, Charles X, Louis-Philippe, Napoléon III, Modern'style, 1925, Tardy, Paris.

Slitage och fläckar. Ej genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK