Valnöt. Skuren dekor. Fyra hyllplan. Bakstycke med infällda speglar. Bredd 87. Djup 35. Höjd 161 cm.
Överstycke med skador, delar saknas. Slitage, repor och märken. Torrsprickor. Ett bakben med avslag.