SMÖR-/ SYLTKÄRL och MINIATYRSAMOVAR, porslin, Kuznetsov, Ryssland kring 1900.

Kärl i form av vindruvsklase, förgylld hänkel och knopp. Längd 19 cm. Samovarens höjd 15 cm.

Slitage. Kärlets lock med hårfin spricka på insidan, en bladflik med kantavslag. Förgyllningsbortfall.

Utropspris
300 EUR