Kantondekor. Fem koppar samt fem underfat, höjd ca 6,5- 7 cm. Fat, diameter 24,5 cm. Ett underfat medföljer.
Bruksslitage. Sprickor. Tre delar med lagningar. Nagg. Ställvis glasyrbortfall.