Bronserad och förgylld. Oval form med dekor pärlstav samt krönande bandrosett. Svängd ljusarm. Signerad IÅ på baksidan. Total höjd 50, bredd 30,5 cm.
Bruksslitage, några sprickor samt lagningar. Delvis bortfallen förgyllning och bronsering. Renoverad, kompletterad och senare glas, samt ljusarm. Ljushållare av, men medföljer.