BORD samt STOLAR, 7 delar, Grythyttan Stålmöbler, omkring 1900-talets mitt.

Rektangulär bordsskiva belagd med laminat, runda ben i metall, upphängningsfunktion för stolar under skiva. Stolar med stomme i bemålad metall, gulmålad rygg och sits i trä. Bordets längd ca 149,5 cm, bredd ca 69,5 cm, höjd ca 74,5 cm.

Slitage. Bordet med märken, rispor, rost, färgfläckar och smärre materialbortfall. Stolar med kraftigt färgbortfall, träet med sprickor.

Utropspris
3 000 SEK