OKÄND KONSTNÄR, akvarell, 1800-talets första hälft.

Jaktscen med hundar och björn. Vattenstämpel i pappret år 1835. Bildstorlek 37 x 48,5 cm.

Smärre gulnad och mindre fläckar. Kantslitage och mindre veck. Oramad.

Sannolikt förlaga till illustrationer i Oriental Field Sports, Stora upplagan. Konstnär bla Samuell Howitt.

Utropspris
4 000 SEK