HÖRNSKÅP, "Lovö" Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, formgivet 1932, tillverkat 1944.
Furu. 2 dörrar med bakomliggande hyllor. Bredd 88, djup 53, höjd 170 cm. Nyckel finns.
Slitage, märken, repor och fläckar.