BORDSUR samt KANDELABRAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft.

Gulmetall och vit sten. Uret med vitemaljerad urtavla med arabiska siffror och floral dekor, krönet uppburet av kolonner. Ljusstakarna med dekor av bl.a behängda kedjor och palmetter. Bordsurets höjd ca 36 cm, ljusstakarnas höjd ca 22 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken, repor, fläckar. Sprickor. Urtavlan med emaljskada, glas saknas. Ljusstakarnas skaft något snett monterade, ställvis lösa dekorelement. Uret ej funktionstestat.

Utropspris
6 000 SEK