Hjärtformad hänge med ametist och små söttvättenpärlor, 9K guld, förmodligen engelska, från mitten 1800-talets. Längd 3,80 cm. Ring 14K guld med små söttvättenpärlor, blå glas och filigran dekor, från början 1800-talets. Storlek 53/17. Ring 18K guld med citrin, Georg Magnussons, Stockholm, datumstämpel otydligt. Storlek 52,5/16,75. Ett par örhängen, 18K guld med odlade pärlor Ø6,11 mm och skruvstift. Hänge, 18K vitguld med etsat glas. Längd 47 cm. Två bevis från bank daterad 1804 och 1844 medföljer.
Slitage. Hängen saknar några pärlor. Förmodligen hängen var en del av en uppsättning. Renovering till citrin ringen. Repor.