SYBORD, Bertil Fridhagen, Bodafors, 1900-talets mitt.
Teak. Brännmärkt. Lös hylla under. Sarglåda för sybehör. Utdragbar korg. Uppfällbara klaffar. Hjul. Total längd 121. Bredd 60. Höjd 61 cm.
Repor och märken. Mässingsavslutningar med fläckar. Fläckad skiva.