KOPP med 2 st FAT, porslin, Kina, 1700-tal.

Kopp med fat med dekor i emaljfärger av tupp resp fat med fågel och prunuskvist. Diameter kopp 6,2 cm, fat 10 resp 10,3 cm.

Kopp med spricka, tilhörande fat med spricka och ifylld nagg. fat med spricka.

Utropspris
1 500 SEK