Inger Persson

(Sverige, Född 1936)
Inger Persson
(Sverige, Född 1936)

FAT, SKÅL SAMT VAS, keramik, Inger Persson, Rörstrand.

Fat med geometrisk dekor i blå och beige ton. Diameter 35 cm. Skål med brun glasyr och hänklar. Diameter 20 cm. Vas med grönblå glasyr. Höjd 14,5 cm.

Krackelyr. Några mindre repor.

Utropspris
1 500 SEK