Alm, delvis fanerad samt gulmetall. Tre svängda och ställbara ljusarmar. Brännmärkt "NS" under fot. Höjd ca 150 cm. Skärmar medföljer.
Bruksslitage, enstaka sprickor, mindre fanerskada. Gulmetall med anlöpningar. Ej funktionstestad.