Cigarrskrin i rektangulär form, på kulfötter. Invändigt med träinredning. Märkt C.G Hallberg, Stockholm, 1928.
Tändsticksask i rektangulär form med öppna sidor. Märkt Heimbürger, Köpenhamn, 1934, kontrollmästare Johannes Siggaard.
Längd 10,5 - 15 cm.
Slitage, repor, märken, gravyr.