SKRIVBORD samt SKRIVBORDSSTOL, sannolikt Andreas Hansen för Hadsten träindustri, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Betsad bok. Skrivbord med fack och lådor, delat, uppfällbar skiva med bakomliggande förvaring. Skinnklädd skrivskiva. Kopplad benställning. Skrivbordsstol med fast stoppad sits, klädsel av skinn. Skrivbordet med etikett. Skrivbordets längd 146. Bredd 82. Höjd 105 cm.

Slitage, repor och märken. Fläckad skiva.

Utropspris
8 000 SEK