Mörkbetsad ek. Rak underdel med tre dörrar och tre lådor. Svängt bakstycke med hörnhyllor, salomonitiska kolonner, krön med skurna ansikten och svarvade knoppar. L 196, b 58, h 276. Nyckel finns.
Smärre skador, skivan med fläckar, repor. Bakstycket avtagbart.
John Tesch, Apoteket Lejonet, Malmö.