SKRIVBORD, 1800-talets slut.
Rektangulär form på svarvade ben. Två lådor i sarg. Längd ca 129, djup ca 63, höjd ca 75 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Renoverad och kompletterad med bland annat förstärkningar, bemålning samt beslag. Pigmentbortfall.