Mahognyfanér. Rektangulär spegel med rakt krön, dekor av förgyllda mässingsbleck i form av lagerkvistar. H 155, b 84. Konsolbord med rektangulär skiva, låda i sargen, svängda ben på fotplatta avslutad med lejontassar. L 86, b 45, h 81.
Slitage, repor.