Alexander Lauréus

(Finland, 1783-1823)
Alexander Lauréus
(Finland, 1783-1823)

ALEXANDER LAURÉUS (FINLAND), Olja på duk.

Bondflicka mjölkande en ko. Duk 65,5 x 56,5 cm. A tergo påskrift: "Copia af Laureus efter Dujardin (Ur von Gerdtenska samlingen)." Samtida förgylld och bronserad ram.

Retuscher, lagningar.

Efter Karel Dujardins (1626-1678) tavla i Nationalmusei samlingar, nr NM 485.

Utropspris
15 000 SEK