Kanna med kantondekor av figurscener och växter. Fodral i lackerad plåt med dekor av växter och påfåglar. Invändigt textilklädsel. Höjd 16,5- 21 cm.
Bruksslitage. Kanna med nagg och tillverkningssprickor i pip samt mindre lagning. Fodral med färgbortfall, fläckar, rost samt skador.