MARTIN MIJTENS D.Ä Hans krets, olja på duk. Omkring 1700.
Herrporträtt i allonge och rikt broderad rock. Ca 96 x 73 cm.
Uppfodrad duk. Slitage, repor, krackelyr och märken med färgbortfall. Renoverad och kompletterad med bland annat retuscher.
Enligt lapp etikett a tergo, fotograferad och registrerad av Svenska Porträttarkivet, Nationalmuseum, 1938: 299.