Fanerat med mörkbetsad björk. Kopplade, svarvade ben med skuren bladdekor. Beslag i mässing. Glasad skåpsdörr samt sidopartier. Invändigt textilklädda hyllplan. Längd 74 cm, bredd 44 cm, höjd 159 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Sprickor på bakre ben. Textil blekt samt med fläckar och märken.