VITRINSKÅP, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat med mörkbetsad björk. Kopplade, svarvade ben med skuren bladdekor. Beslag i mässing. Glasad skåpsdörr samt sidopartier. Invändigt textilklädda hyllplan. Längd 74 cm, bredd 44 cm, höjd 159 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Sprickor på bakre ben. Textil blekt samt med fläckar och märken.

Utropspris
3 000 SEK