SERVISDELAR, 17 delar, porslin, "Picknick" och "Pomona". Formgiven av Marianne Westman, Rörstrand. Tillverkad 1956-71.
Bestående av 6 mattallrikar, diameter 24,5 cm, 5 djupa tallrikar/skålrikar, diameter 20 cm, 5 assietter diameter 18,5 cm och en skål, höjd 6,5 och längd 21 cm. Handmålad och tryckt polykrom dekor av grönsaker och kantareller.
Obetydligt slitage.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer