GOLVLAMPA, Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.
Rund fot i mässing med kannelerat skaft i trä. För fyra ljuspunkter. Foten märkt Ateljé Lyktan samt 522. Skärmen etikettmärkt Ateljé Lyktan. Höjd ca 165 cm.
Ej funktionstestad. Sedvanligt slitage, stomme ställvis anlupen. Smärre fläckar. Tygskärmen med revor.