MATGRUPP, 7 delar, "Herrgården", Carl Malmsten, Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Lackerat trä. Bord med tre iläggsskivor. Längd 139+ 15+ 40+ 55 cm, bredd 100 cm, höjd 74 cm. Sex stolar med ribbade ryggar och textilklädda sitsar.

Bruksslitage. Repor och mindre avslag på bord. Fläckar. Färgbortfall. Klädsel ställvis blekt.

Utropspris
8 000 SEK