SKRIVBORD, nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad med mahogny. Rektangulär skiva med profilerad kant samt delvis tygbeklädd yta. Utdragslådor i sarg. Lösa hurtsar med dörrar. Längd ca 149, bredd ca 89, höjd ca 78 cm.
Bruksslitage, med märken och repor. Senare tygbeklädd yta med mindre skador. Blekt. Enstaka sprickor. Nyckel saknas.