Fanerad med mahogny. Rektangulär skiva, delvis läderbeklädd med guldpräglade kanter. Utdragslådor, varav den ena sidan med blindlådor. Rik dekor av beslag i mässing samt nedåt avsmalnande och kannelerade ben. Längd ca 133, djup ca 66, höjd ca 75 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage med repor och märken. Enstaka stötskador. Delvis lös nyckelbricka. Fläckar.