BORDSKORKSKRUV, gjutjärn, trä, tidigt 1900-tal.

Rik dekor av stiliserade växtslingor. Skruvanordning för fäste i bord. Märkt i godset med ett E under krona. Proveniens från ett gästgiveri. L 41.

Bruksslitage.

Utropspris
1 000 SEK