Christen Hansen möjligen, sked, silver, Bergen (mästare 1653).

Fasetterat skaft. Gravyr på bladets frånsida "LHS MED". Gjuten knopp. Längd 17 cm, vikt 48 gram.

Slitage. Nagg.

Proveniens

Bengt Johansson coll. nr 317.

Utropspris
8 000 SEK