Fäste i mässing. Tveeggad klinga. Balja i skinn. Längd ca 64, varav klingan 48 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken/stötskador. Klinga med hack. Rostangrepp. Balja med flertalet skador, bland annat med genomgående hål. Huggaren går inte ända in i baljan.