AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, Nordiska Kompaniet NK, "Charles", formgiven 27/1 1928.
Brunbetsad ek. Svarvade dekorativa pelare på flankerande sida. Brickmärkt 'R 32919 12 5 30'. Med fem hyllor och tillbehör. Längd ca 153 cm, djup ca 35 cm, höjd ca 116 cm.
Slitage, repor, sprickor.