MATBORD samt STOLAR, 7 delar, "Charles", Axel Einar Hjorth, Nordiska kompaniet.
Brunbetsad ek. 6 st stolar med fast stoppad sits. Bord med utdragbara skivor. Längd 160 (289 cm), bredd 80, höjd 75 cm. Bord Brickmärkt 'R33454-C18 9 35'. Stolar brickmärkta 'R32917-C6 12 35'.
Slitage, repor och märken.
Formgavs 1928, denna serie användes till restaurang Cecils festvåning och matsal.