Design
759699

SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.

Stomme av mässing med tre ljusarmar, vardera tre cylindriska skärmar, delvis blästrade, dekor av stjärnor och band. Längd 52 cm, höjd 30 cm.

Ej funktionstestade, slitage, tre kupor med små nagg.

Utropspris
6 000 SEK