NIELS GAMMELGAARD, Fåtölj, "Järpen", Ikea. Formgiven 1983.
Vitlackerat stål med detaljer i svart plast. Genombruten.
Bruksslitage med mindre repor och märken. Mindre pigmentbortfall.