LJUSSTAKAR, 5 st, varav 1 st Josef Frank, "Slingan", Svenskt Tenn, 1900-tal.
Mässing. Olika modeller och storlekar. Ett par med vridet ben, ett par med kulfötter, möjligen Gusum, och en ljusstake med slingrande form. Höjd ca 7-29 cm.
Slitage. En hög ljusstake något skev.