HENRIK SÖRENSEN, olja på duk, monogramsignerad HS och daterad -09. Även signerad och daterad a tergo.
"Heggen". 94 x 90 cm.
Smärre krackelyrer samt ytsmuts.
Enligt påskrift i blyerts på spännram möjligen tidigare i konstnären Carl Palmes samlingar, Stockholm.
Privat samling.
Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk, Norge, " Det søte liv – Kolorister i nord 1910-20 - Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald, Ludvig Karsten, Henrik Sørensen", 11 maj - 30 september 1996.