SAMEKNIV AV JON PÅLSSON FANKKI, Kaitum, halvhornskniv signerad och daterad 1913.
Grepp i björk och renhorn. Knivfästet signerat JPF 1913. Även greppet med svag datering 1913. Knappen med initialer P.A.S. Slida med genombruten dekor och stiliserat mönster. Läderfäste. Ena sidan med datering 1913. Motsatt sida med signatur J.P.F. samt dedikation "Till P.A.Sjögren"(jämför knappens initialer P.A.S.). Knivens längd 18,5 cm. Total längd 26 cm.
Slidans läderfäste troligen med senare limning. Slitage. Smärre fläckar. Knivblad med smärre hack.