Med skulptur upptill föreställande gudinnan Juno och med henne medföljande påfågel. Nedtill med insektsbevingade putti på skäggiga delfiner. Urtavla i mässing med emaljerade romerska siffror. Total höjd 67 cm.
Flertalet nagg. Omfattande slitage. Ej funktionstestad. Delvis senare målning. Nyckel saknas.