Mahognyfanerat fodral. Rak form. Huv med välvt krön och flankerande kolonnetter. Urverket märkt Gustav Becker. Längd 37, bredd 25, höjd 178 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestat. Slitage. Fanerskador i form av resningar och sprickor. Renoverat. Huvens topp med bortfall av delar.