18K guld, spindelgång, emaljerad urtavla, romerska siffror, urverk signerat "Ch Le Roy A Paris", A Paris, total vikt 45 gram.
Glas saknas. Smärre sprickor. Smärre nagg. Defekt. Lagning. Inristning. Smärre buckla.
Skytte Osterman