BORDSPENDYL MED SKULPTUR, efter Émile Bruchon, sign, omkring sekelskiftet 1800/1900.
Sockel med ur. Sockeln i röd sten och detaljer i brons. Krönt av skulptur "L'occident" i bronserad vitmetal. Pendel finns. Längd 35, djup 23, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Slitage. Lagning. Bristning. Kompletterad. Ej funktionstestad.