JOSEF FRANK, vägglampa, mässing, Firma Svenskt Tenn, modell nr 2143. Modellen formgiven i slutet av 1920-talet.
Höjd cirka 21 cm.
Ej funktionstestad. Lättare ytslitage. Rester efter etikett. Avklippt el.
Josef Frank formgav vägglampa 2143 i slutet på 1920-talet för sitt eget företag ”Haus und Garten” i Österrike. Lampan är ritad så att ljuset reflekteras jämt och vackert i rummet. Ritningen tog Josef Frank med sig år 1933 då han började arbeta hos Svenskt Tenn.