LARS LERIN, olja på duk, signerad samt á tergo daterad 1976.
En jordbruksarbetare i ett landskap. Inskription till ramen á tergo 'Gåva till Min Lilla Hjödis från pappa Lars' 1976/11/29 Nej gäller ej 80.04 L.' Storlek 41 x 33 cm.
Ställvis krackelerad. Ställvis slitage.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.