Bonad björk. Halvmåneformat. Uppfällbar skiva. Raka avsmalnande ben. Utdragbart ben med förvaring mot skiva. Bredd 83. Djup 40. Höjd 77 cm.
Smärre slitage. Fanerskador. Ett gångjärn något löst i fäste.