förgylld mässing och glas, ankargång, hel och halvtimmesslag, alarm, glas på baksidan med graverat monogram GA under hertigkrona samt texten "Bur Grinnerung an der 1. Oktober 1898", ca 1895, 2 nycklar.
Går ej, ställvis slitage.
Enligt uppgift konfirmationsgåva till Gustaf VI Adolf.