BROSCH med cabochon och fasettslipade rubiner och olikfärgad emalj dekor, troligen 1800-talets andra hälft.

18K guld, ej stämplad. Längd ca 4,5 cm. Totalvikt ca 6,5 g.

Omfattande och synbara löd lagningar till baksidan. Ställvis förlust av emalj dekor. Troligen senare nålen. Slitage, repor.

Utropspris
2 000 SEK