BEGRAVNINGSSKEDAR, ett par, Johan Ahlforss, Strängnäs, 1824. Vikt ca 145 cm.

Gammal svensk modell. Enligt gravyr är båda till minne av FB Graffman, född 30/11 1748 död 1824. Längd ca 22,5 samt 23 cm.

Bruks-och åldersbetingat slitage. Bland annat märken och repor.

Utropspris
4 000 SEK