LARS LERIN, akvarell på papper, signerad Lars Lerin och daterad -84.
"Kväll i Nyckelby". Bildyta 54,5 x 74,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.